Tabulky mě baví

15.12.16 | Zpovědi

Přečtěte si rozhovor s Alicí Krocovou, která už dvanáct let vede provoz v Horním Jiřetíně.

Tabulky mě baví
Přečtěte si rozhovor s Alicí Krocovou, která už dvanáct let vede provoz v Horním Jiřetíně.

Každá kreativita musí mít řád, o který se v Triole stará Alice Krocová. Už dvanáct let vede provoz v Horním Jiřetíně. Jak se jí pracuje v kolektivu plném žen a co ji nejvíc baví?

1. Alice, jak jste se k práci v Triole dostala a jak vypadá váš běžný den?

Pro Triolu jsem začala pracovat před čtrnácti lety. Odepsala jsem tehdy na inzerát v regionálním tisku. Upřímně jsem tehdy nevěděla, co se v Triole vyrábí, jestli podprsenky, košile nebo třeba ložní prádlo. Nastoupila jsem jako administrativní pracovnice do skladu a expedice hotových výrobků. Po čase jsem se stala vedoucí, takže jsem měla na starost veškeré výrobky, které naši šicí dílnu opouštěly. Nakonec jsem zakotvila na pozici vedoucí provozu.

Můj běžný pracovní den začíná v 6 hodin ráno - pro někoho je to možná noční můra, pro mne je to ale jedna z nejklidnějších částí dne. Telefony ještě nezvoní, e-maily nechodí tak často a já se tak můžu v klidu věnovat své práci. Ta se částečně skládá z rutinních záležitostí, jako jsou tabulky, grafy a analýzy. Jsem typ, pro kterého je práce s počítačem a tabulkami určitou formou relaxace. Sleduji spotřebu materiálů – zda odpovídá plánované spotřebě, kolik kusů bylo ušito a co se bude šít a jestli třeba s výrobou konkrétního modelu nemeškáme. Spolu s mistrovou plánujeme práci na střihárně. Obzvláště nyní, kdy stříháme plavky pro sezonu 2017 je práce tolik, že bez podrobné přípravy by to nešlo.

Dvakrát do měsíce také připravuji podklady pro plánování výroby. Výsledkem jsou fazony, které by měly být ideálně do jednoho měsíce ušité. V každém plánovacím cyklu jsou stanoveny priority obchodu. Ty odrážejí prodejnost výrobku, skladovou dostupnost, předpokládané prodeje. Priority obchodu jsou pro výrobní provoz klíčové. Podle nich se vydává materiál, podle nich se fazony na střihárně stříhají, podle nich se určuje pořadí šití na šicí dílně. Ve zbylém čase pak řeším problémy a operativní věci, které nastanou při výrobě. Někdy materiál přesně neodpovídá představě, se kterou ho modelářky vybíraly a musíme provést nějaké změny, jindy zase řeším, proč je spotřeba materiálu vyšší, než by měla být. Čas od času třeba i zjistíme, že je nějaká část podprsenky obtížně zpracovatelná a že výroba potrvá déle, než jsme původně plánovali. Práce v ženském kolektivu je občas náročná, přeci jen je to takový “babinec” a komunikovat v něm není vždycky jednoduché. Výrobní provoz není jen samotná výroba. Je to i fungování a zajištění provozu. Od různých menších i náročnějších oprav, zajištění tepla, úklidu až třeba po sekání trávy. Na to samozřejmě nejsem sama, převážnou část má na starosti kolega.

2. Jak relaxujete a ovlivňuje nějak vaše práce i vaše soukromí?

Nejraději ze všeho čtu a chodím. V literatuře mám vždycky období určitého žánru nebo autora. Teď jsou to třeba detektivky od Henninga Mankella a autor sci-fi Isaac Asimov. Chůze je moje druhá forma odpočinku, dřív jsem vyhledávala především přírodu a klid, teď už ale s sebou na výlety beru občas i vnučku, tak si užívám i trochu toho dětského ruchu.

Myslím, že mě práce v soukromí nijak neovlivňuje, ale doma mi bylo řečeno, že rozhodování a kontrolu si z práce občas přenáším právě domů (smích). Občas se přistihnu při profesní deformaci, kdy sleduju ženy kolem sebe a jak padnoucí nebo spíše nepadnoucí prádlo nosí. To ale asi trápí většinu žen zaměstnaných v Triole. ☺

3. Čím jste chtěla být, když jste byla malá?

Tehdy jsem toužila stát se učitelkou, dnes jsem ráda, jak to nakonec dopadlo!

4. Rychlodotazník 

Nejoblíbenější kousek prádla?

dobře padnoucí podprsenka

Nejoblíbenější jídlo?

brambory na jakýkoliv způsob

Nejoblíbenější film?

Láska nebeská a Svéráz národního rybolovu

Nejoblíbenější knížka?

Leo Rosten - Pan Kaplan má třídu rád, Ken Kesey – Tak mě někdy napadá a cokoliv od Johna Irvinga nebo Mo Hayder.

Osobnost, která Vás inspiruje?

Obecně se inspiruji lidmi, které v životě potkám a tím, co se mi na nich líbí a co na nich obdivuji a naopak se chci vyvarovat toho, co se mi u ostatních nelíbí.

Nejoblíbenější místo, kam se ráda vracíte či kde relaxujete?

Kdekoliv v přírodě, zejména na podzim.

5. Jaké jsou vaše soukromé a pracovní plány do budoucna?

Můj hlavní a největší soukromý plán je naučit se lyžovat, takže jsem teď ve fázi čekání na sníh a trpělivého učitele. A ty pracovní? Chci prostě dělat svou práci nejlépe, jak dovedu. Pak budu spokojená.

Zajímá vás ještě něco o Alici? Napište nám do komentářů. 

Vaše Triola

Comments

Log in or register to post comments