Jak vybrat perfektní sportovní podprsenku?

19.03.24 | Nechte se inspirovat

Jak je to s tím správným výběrem sportovní podprsenky? Pojďme si na to posvítit. Najdeme pro vás takovou sportovní podprsenku, která vám perfektně sedne a stane se tou pravou oporou i pro větší prsa.

Jak vybrat perfektní sportovní podprsenku?
Jak je to s tím správným výběrem sportovní podprsenky? Pojďme si na to posvítit. Najdeme pro vás takovou sportovní podprsenku, která vám perfektně sedne a stane se tou pravou oporou i pro větší prsa.

Jaké druhy sportovních podprsenek existují

Odpověď na tuto otázku vám poodhalí, na jaký typ sportovních podprsenek byste se měla zaměřit. Obecně se sportovní podprsenky rozdělují na kompresní a pouzdrové. Možná jste se s tímto označením už setkala. Tady je hlavní rozdíl:

Kompresní podprsenku oceníte zejména tehdy, pokud máte prsa menší. Tedy velikost A nebo B. Tento typ podprsenky se hodí při sportovní aktivitě jako je například jóga nebo pilates. Zkrátka žádné skákačky.

Panache braletka

Běh, trampolíny nebo aerobic už představují zvýšený nápor na oblast prsou. V takovém případě sáhněte po sportovní podprsence, která se označuje jako pouzdrová. Na našem blogu to zmiňujeme často, ale ani teď si to neodpustíme. Pokud výběr vhodné sportovní podprsenky podceníte a při sportu vás začne doprovázet nekvalitní podprsenka, riskujete, že si poškodíte vaziva. Prsa povolí a do původní výšky už se nevrátí. Nikdy. Vždy volte kvalitní sportovní podprsenku, která vám poskytne dostatečnou podporu. A to i v případě, že máte menší velikost poprsí.

V obou případech si však můžete vybrat, zda dáte přednost bezešvé sportovní podprsence, nebo vám švy nevadí. Pak následují další volby toho, co by měla vaše nová funkční podprsenka splňovat. Pojďme se na ně podívat.

Sportovní podprsenka s kosticemi, nebo bez kostic?

Pokud preferujete bezešvé podprsenky, možná nebudete chtít ani kostice. Správná sportovní podprsenka je ta, která vám perfektně sedí. Kterou si ráda oblékáte, která vás podrží i v případě, že máte větší poprsí a která ve vám líbí.

Panache bez kostic

Můžete si vybrat sportovní podprsenku bez kostic, jen si opět odpovězte na to, co v ní budete dělat. Určitou oporu vám poskytnou například vyztužené košíčky. Čím větší prsa, tím je potřeba opora větší. Pokud tedy máte větší prsa a v nové sportovní podprsence plánujete běhat a skákat, určitě sáhněte po podprsence s kostnicemi. Ta vám zajistí vysokou oporu.

Panache s kosticí

To nejdůležitější, na co byste se měla při výběru fitness podprsenky zaměřit, je její kvalita.

Jaký je ideální materiál sportovní podprsenky?

Většina sportovních podprsenek je vyrobena z polyesteru, polyamidu a elastanu. Tento materiál se těší velké oblibě zejména díky tomu, že perfektně odvádí pot od těla. Jedna z nejoblíbenějších sportovních podprsenek na světě Panache SPORT je toho důkazem.

Ale pokud dáváte přednost podprsenkám z přírodních materiálů, na své si také přijdete. Oblíbené jsou podprsenky z bambusu. Kvalitní sportovní podprsenky vyrábí například firma Gina. Ta se skládá z 80 % z bambusové viskózy, dále je zde zastoupení polyamidu a elastanu. To je také vhodný materiál pro sportovní podprsenky. Bambus vás při sportu mile překvapí svou savostí a antibakteriálními účinky. V tomto případě se jedná o typ kompresní podprsenky. Ta je vhodnější pro menší velikosti.

Sportovní podprsenka Gina

Tip: Ke sportovní podprsence z bambusu si můžete pořídit také kalhotky ze stejného materiálu. I ty vám pomohou odvádět pot a při sportování je oceníte.

Jaká ramínka by měla sportovní podprsenka mít?

Několik faktorů, které vám pomohou správně vybrat sportovní podprsenku už znáte. Nyní se zaměříme na ramínka. Klasická nebo do kříže? Jaká jsou ideální? Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Výběr podprsenky v tomto směru se odvíjí od vašich potřeb. Není přijatelné, aby vás sportovní podprsenka škrtila. Z tohoto důvodu u většiny podprsenek najdete celkem široká ramínka. Ta jsou pohodlná. U klasických rovných ramínek nemusíte nic extra řešit, obléknete, nastavíte délku a jdete. Zapínání do kříže je o malinko složitější, ale vyplatí se. Zejména pro ženy s větším poprsím. Jak to? Zapínání do kříže prsa více zafixuje k tělu, sníží tím pohyb prsou a dodá vám potřebnou oporu.

Fitting Panache

Pokud se nemůžete rozhodnout mezi klasickými ramínky a ramínky do kříže, nevadí. Některé sportovní podprsenky nabízí obě varianty. Opět se jedná o podprsenky s vysokou podporou značky Panache SPORTS.

Sportovní podprsenku, která se obléká přes hlavu nebo na háčky?

Když přemýšlíte nad tím, jak vybrat tu pravou sportovní podprsenku, možná se pozastavíte u oblékání. Přes hlavu nebo háčky? Co je lepší? To opět záleží na několika faktorech. Klasické podprsenky, které si obléknete přes hlavu, vám nezaručí takovou oporu, jakou pro větší velikost prsou potřebujete. Jestli máte menší prsa a ve své nové podprsence bude cvičit jógu, pilates a podobné klidnější aktivity, podprsenku s nízkou fixací si dovolit můžete.

Sportovní podprsenka na háčky

Majitelky větších prsou potřebují podprsenku s vysokou oporou. Tu zajistí mimo jiné právě zapínání.

Správná velikost sportovní podprsenky je základ

Nyní se podíváme, jak vybrat správnou velikost podprsenky. Naše profesionální stylistka Žaneta Ilutanová zjistila jednu velmi zajímavou věc:

„Téměř všechny ženy si kupují podprsenku s košíčky menšími, než jaké by mít měly. A podobné to je také u obvodu."

Platí to i pro vás? Pojďme si říci, jak to s tou velikostí vlastně je. Jak zajistit prsům při sportu větší oporu. Jak je správně ochránit.

Velikost košíčků

U výběru podprsenky s košíčky se držte těchto zásad: Správnou velikost košíčku poznáte tak, že z něj nic nepřetéká. Dobře padnoucí podprsenka ani nikde neodstává. Podprsenka sedí, jako by byl ušitá přímo pro vás. A ještě jedna důležitá věc, která vám pomůže pořídit správnou velikost sportovní podprsenky: Velikost košíčků u podprsenek bez kostic bývá o koš menší než v případě podprsenek s kosticemi.

Špatně sedící Panache Sport

Tip: Podprsenku Panache SPORTS bez kostic naše zákaznice rády nosí i v okamžicích, kdy zrovna nesportují. Například při fyzicky náročnější práci. Jinak se perfektně hodí pro klidnější sportovní aktivity, jako je třeba jóga.

Správný obvod

Při výběru sportovní podprsenky by vás měl zajímat také obvod. Abyste zjistila, jestli vám není podprsenka příliš malá, udělejte jednoduchý test: Zkuste vložit dva prsty pod spodní lem a zkuste zatáhnout. Nejde to více než o dva centimetry? Výborně, vybraná podprsenka je ideální. Ramínka a spodní lem by vám měly krásně sedět u těla, ale zároveň se nikde nezařezávat.

Zkoušení podprsenky

Teď se pojďme vrhnout na zkoušení podprsenky. I to hraje při výběru důležitou roli. Jak už jsem si řekli, sportovní podprsenka by měla na těle krásně sedět na první pohled. V kabince si podprsenku zapněte na první dva háčky a zvedněte ruce. Nyní pozorujte, zda podprsenka nevyjela nahoru. Spodní lem byste měla mít stále na stejném místě. Není tam? Pak hledejte pevnější podprsenku nebo menší obvod. První dva háčky se využívají z toho důvodu, pokud by náhodou materiál časem povolil, zapnete podprsenku na další řadu háčků. Utáhnete ji. Až vám podprsenka vydrží při tomto testu na stejném místě, našla jste tu pravou.

Technika měření

Plánujete nákup podprsenky online? Pak si pořiďte krejčovský metr, čeká vás měření. Zde je několik tipů od naší profesionální stylistky Kamily, jak na to:

1. Prsa si měříme v podprsence.

2. Nejprve se změřte pod prsy, metr důkladně utáhněte. Ale neškrťte se s ním.

3. Další měření je přes prsa, metr by měl být vodorovně.

Měření Panache

A jak poznáte, že jste si vybrala správnou velikost? Podprsenka sedí pod prsy, v podpaží i ve výstřihu. Nikdy nic nepřetéká a podprsenka na žádném místě neodstává.

Estetika a praktičnost

Výběr vaší nové podprsenky se odvíjí i od estetiky. Neměla by to být obyčejná podprsenka, měla by se vám zkrátka líbit. Zároveň se zajímejte také o životnost podprsenky. Je opravdu kvalitní? Vydrží? Pokud zní odpověď ano, je to skvělé.

Ramínka a spodní lem byste při sportu neměla nějak zvlášť vnímat, nic by vás nemělo v pohybu omezovat. A to platí také u zapínání. V případě Panache SPORTS je zapínání polstrované. Když budete cvičit v leže na zádech, vůbec o něm nebudete vědět.

Polstrované zapínání Panache

Oporu podprsenky byste měla vnímat hned, jak si ji obléknete. Měla byste se v ní cítit dobře a příjemně. Sportovní podprsenky poskytují hlavně prostor vnímat cvičení samotné, vnímat tělo, vnímat dech. Bez zbytečných myšlenek na vaše prsa. Úkolem sportovní podprsenky by měla být možnost vychutnat si váš oblíbený sport naplno. Využijte toho.Vaše Triola