HP banner

Jak ne(má) sedět podprsenka?

Slyšeli jste již názor, že je normální, když je podprsenka nepohodlná a že jedině tak plní svůj účel? S tím nemůžeme souhlasit. Správně zvolená velikost a typ podprsenky zajistí, že o prádlu nebudete ani po celodenním nošení vůbec vědět! Navíc vám možná vaši blízcí pochválí, jak dobře dnes vypadáte. To vše totiž podprsenka dokáže!

Dbejte o své zdraví a zaměřte se na tyto možné problémy:

Problém 1.

„Rozčiluje mne volný obvod, který si v průběhu dne musím upravovat„ nebo „Přála bych si svá prsa vytáhnout výš!“

Příliš volný obvod podprsenky

Je-li obvod volný, zadní díl se posouvá vzhůru k lopatkám a prsa potom zákonitě „padají" dolů. V extrémních případech mohou prsa propadávat dolním okrajem podprsenky. Postava pak vypadá silnější, méně souměrná. Páteř a ramena trpí.

Co s tím?

Při zkoušení vzpažte. Obvod podprsenky musí zůstat beze změn, nesmí se posunout nahoru a prsa nesmí v žádném případě vyklouznout pod kosticemi. Pokud podprsenka nesedí jako ulitá, zvolte menší obvod. Padne-li vám dobře košíček, sáhněte po velikosti s menším obvodem a zároveň větším košíčkem (př. u E 80 je vám větší obvod? nahraďte ji velikostí F 75). Pokud při výběru velikosti váháte mezi volnějším a těsnějším obvodem, volte těsnější. Téměř všechny materiály se nošením mírně uvolní. Ke korekci pohodlí by vám pak měly stačit 3 stupně háčků na zadním díle.

Problém 2.

„Podprsenka přeřezává prsa!“ „Mám čtyři prsa?!“ nebo „Při zavazování bot nebo dobíhání autobusu mi prsa vypadnou ven z košíčků!“

Příliš malé košíčky

V kabince se předkloňte, nebo několikrát poskočte a zkontrolujte výsledek. Pokud se stále nemůžete rozhodnout, opakujte tentýž postup v přiléhavém tričku světlejší barvy. To ukáže vše. Linie přechodu z košíčků na prsa musí být plynulá, pěkně zaoblená. Čtyři prsa jsou nepřípustná!

Co s tím?

Zvolte hlubší košíček a velikost obvodu zachovejte (př. velikost G 75 nahraďte velikostí H 75). Další možností je, že vám nevyhovuje tvar košíčků, proto zkuste i jiný tvar koše.

Problém 3.

„Košíčky v dekoltu odstávají, tvoří se kapsy.“ nebo „Kostice mi leží skoro až na břiše.“

Příliš velké košíčky

Oblékněte prádlo a několikrát zakružte pažemi, potom si stoupněte rovně, paže dejte podél těla. Při pohledu na dekolt musí být linie výstřihu hladká, prsa pěkně zaoblená a košíčky vyplněné. Máte-li v košíčku volné místo, okraj v dekoltu odstává a tvoří se kapsy, není to dobrý výsledek.

Co s tím?

Nesprávným řešením je stažení kostic až na žebra. Namísto toho zvolte raději menší košíček, velikost obvodu zachovejte (př. velikost G 80 nahraďte velikostí F 80).

Problém 4.

„Prsa přetékají z košíčků v podpaží a kostice mě píchá do boku prsa.“

Špatný tvar kostice (drátu)

Při pohledu do zrcadla je problém okamžitě viditelný, při pochybnostech si poskočte, zakružte pažemi, předkloňte se. Pokud se prsa do košíčků nevejdou, jak mají, okamžitě to poznáte. Toto je opravdu nezdravý problém, proto se s takovou podprsenkou ihned rozlučte!

Co s tím?

Nejdřív vyzkoušejte stejný model s hlubším košíčkem (př. velikost E 70 nahraďte velikostí F 70). Pokud ani to nepomůže, zvolte jiný střih (tvar kostice). Košíček musí pojmout celé prso a kostice jej musí celé obejmout. Konec kostice má končit až v podpaží, neleží na prsu (ani na jeho kraji).

Problém 5.

„Mám velká prsa. Ramínka se mi zařezávají do ramen a často mne bolí hlava.“

Bolestivé otlaky od ramínek

Správné nastavení ramínek zformuje tvar prsou, usadí je v očekávané výšce, a tím opticky zeštíhlí postavu. Zvýší také pohodlí a eliminuje zdravotní problémy jako jsou bolest hlavy nebo krční páteře a špatné držení těla.

Co s tím?

Pokud nosíte kvůli lepší fixaci velmi utažená ramínka, zvolte menší obvod (př. velikost G 80 nahraďte velikostí H 75). Ten váhu prsou udrží ve správné výšce. Ramínka pak slouží už jen jako menší podpora. Pro velká a těžká prsa doporučujeme širší ramínka (min 1,5cm) nebo ramínka rozšířená, měkce podložená. Ta výrazně zvýší komfort při nošení. Pokud si tedy zrovna neoblékáte tílko či letní šatičky, můžete si dopřát více pohodlí.


Nenechte si ujít novinky ze světa módy a slevové akce na kvalitní prádlo, které vám vždy sedí.